Bu İşe Ne Kadar Solucanla Başlamalıyım?

Sanayi ve tarım ilaçlarının kullanılmaya başlanması ile birlikte doğal ürünlere olan ihtiyaç da artmış durumdadır. Organik tarım ürünlerine ihtiyacın artması yetiştiriciliğin de önemli olmasını sağlamaktadır. Tarım ürünleri için ihtiyaç duyulan ürünlerden biri de solucan gübresidir. Solucan gübresi ile iyi bir kazanç elde edebilmeniz de mümkündür. Bunun için gerekli olan öncelikle solucanlar hakkında fikir sahibi olmanızdır. Bu işe ne kadar solucanla başlamalıyım sorusu da bu işin ilk basamaklarından birini oluşturmaktadır.

Solucan üretimi için öncelikle ihtiyacınız olan solucan üretim tesisi kurmaktır. Bu üretim tesisinin karanlık, gün ışığından uzak olması gerekir. Bunun yanı sıra aynı zamanda içerinin soğuğa ve sıcağa olan ayarının da iyi yapılması da gerekir. Solucan üretim merkezi için daha sonra solucan seçimine sıra gelecektir. Bu işten iyi verim elde etmek istiyorsanız eğer öncelikle solucan cinsini göz önünde bulundurmalısınız. Solucan türü verimli ve aynı zamanda üremesi hızlı olması önemlidir.

Solucan Üretim Merkezi İçin Solucan Türü

Solucan gübre üretimi için Türkiye şartlarına uygun olan solucan türlerinin seçilmesi gerekir. Bu ilkim için en çok tercih edilen solucanlardan biri de kırmızı Kaliforniya solucanıdır. Kırmızı Kaliforniya solucanları kısa sürede üreme gerçekleştirir ve 2 katı miktara çıkar. Bu nedenle kırmızı Kaliforniya solucanı gübre üretiminde oldukça verimli olan solucan türlerinden biridir.

Ne Kadar Solucan Kullanılmalıdır?

Kırmızı Kaliforniya solucan türüne karar verildikten sonra bu iş için ne kadar solucan kullanılacağı düşünülmelidir. Bu tamamen sizin üretim alanınıza bağlıdır. Öncelikle kırmızı Kaliforniya solucanları yılda 16 katına ulaşmaktadır. Bu nedenle başlangıç için 10 bin ile 100 bin arasında solucan ile başlamak oldukça mantıklı olacaktır. Solucanları doğal yöntemler ile bulmanız oldukça zordur. Bu nedenle solucanları satın almak ve üretime başlamak çok daha karlı olacaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanlarını diğer solucan türlerinden ayırt etmek oldukça zordur. Bu nedenle öncelikle solucanların safkan olup olmadıklarına dikkat etmek gerekir. Bu alanda hizmet veren kaliteli firmalar ile anlaşarak safkan solucanları temin ederek üretim işine bir an önce başlayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir